Otsi      Print      Sisukaart

 

Nõtkelt: paindlikust mõtlemisest muutuste ajastul

Nõtkelt: paindlikust mõtlemisest muutuste ajastul

Autor: Leonard Mlodinow
Ilmumisaeg: oktoober 2019

Palju on kirjutatud üha kiirenevatest muutustest ja üleilmastumisest ja seda tagant tõukavast tehnoloogia kiirest innovatsioonist. Leonard Mlodinowi raamat on sellest, millest väga tihti ei räägita: uutest nõudmistest selles osas, kuidas peab mõtlema, et sellel turbulentsel ajastul toime tulla - kuna inimeste äri, professionaalne, poliitiline ja isiklik keskkond kiirete muutuste toimel teisenevad, sõltub nende edu ja rahulolu selle muutumisega hakkamasaamisest.

On olemas teatud võimed, millest on abi, teatud mõtlemise omadused, mis alati on olnud kasulikud, nüüd aga on muutumas elutähtsaiks. Näiteks mugavatest ideedest loobumise võime ning mitmetähenduslikkuse ja vastuoluga harjumise võime; oskus tõusta konventsionaalsetest mõtteviisidest kõrgemale ning püstitada küsimusi teistsuguse nurga alt; oskus loobuda omaksvõetud arvamustest ja olla avatud uutele paradigmadele; soodumus usaldada kujutlusvõimet sama palju kui loogikat ning genereerida ja integreerida kõige erinevamaid ideid; valmisolek eksperimenteerida ja olla tolerantne ebaõnnestumiste suhtes. See on kirev võimetekooslus, aga psühholoogid ja neuroteadlased on nende aluseks olevatele protsessidele ajus valgust heitnud ning need võimed on osutunud ühe sidusa kognitiivse stiili erinevateks aspektideks. Autor nimetab seda nõtkeks mõtlemiseks.  

Nõtke mõtlemine on see, tänu millele me suudame lahendada uudseid probleeme ning ületada närvisüsteemist tulenevaid ja psühholoogilisi barjääre, mis ei lase näha olemasolevast asjade seisust kaugemale. Selle raamatu lehekülgedel tuleb juttu teadlaste viimase aja suurtest edusammudest mõistmises, kuidas nõtke mõtlemine ajus tekib ja kuidas me saame seda arendada. Mida rohkem me mõistame nõtke mõtlemise olemust ja mehhanisme, mille abil see mõtlemine tekib, seda paremini õpime kõik seda kasutama, et väljakutsetega isiklikus elus ja töökeskkonnas toime tulla. Selle raamatu eesmärk on uurida neid vaimseid protsesse, neid mõjutavaid psühholoogilisi tegureid ja, mis kõigest kõige tähtsam, praktilisi võtteid nende juhtimiseks.  

Leonard Mlodinow on Ameerika teoreetiline füüsik, stsenarist ja kirjanik. Tema sulest on eesti keeles ilmunud „Joodiku jalutuskäik: kuidas juhuslikkus meie elu valitseb", Stephen Hawkingiga kahasse kirjutatud „Universumi suurejooneline ehitus" ja koos Deepak Chopraga kirjutatud „Maailmavaadete sõda".  

Inglise keelest tõlkinud Raul Kilgas.

Kirjastus Argo | Rävala pst 8 - C114, Tallinn 10143 | 688 8680 | argokirjastus at argokirjastus dot ee | Sisukaart

Webgate