Otsi      Print      Sisukaart

 

Vorkuta! Ülestõus sunnitöölaagris

Vorkuta! Ülestõus sunnitöölaagris

Autor: Jukka Rislakki
Lehekülgi: 368
ISBN: 978-9949-527-68-7
Ilmumisaeg: aprill 2016
Hind:
15.80

Pärast Stalini surma ja Beria kukutamist veeres 1953. aasta suvel üle Gulagi vangilaagrite rahutuste, streikide ja ülestõusude laine. Üks suuremaid ja kindlasti tuntumaid neist leidis aset Vorkuta söekaevandusi orjatööjõuga varustanud Retšlagi erilaagri harulaagrites.

Ehkki vastuhakud lõpuks veriselt maha suruti, kiirendasid need Nõukogude Liidu loobumist stalinistlikust riigi- ja ühiskonnamudelist ning sadade tuhandete vangide vabanemist, lõppkokkuvõttes aga - kes teab - tõid ehk veidi lähemale ka kogu Nõukogude impeeriumi lagunemise.
 
Vorkuta ülestõus võiks eesti lugejat huvitada veel seetõttu, et Retšlagi vangidest ligi veerand olid Baltimaadest. Raamat ise tugineb olulisel määral endiste baltlastest vangide mälestustele ning kaks neist - üks lätlane ja teine eestlane - istutasidki aastate eest autori pähe mõtte seda lugu üldse uurima ja kokku panema hakata.

Ehkki pühendatud ühele ülestõusule, räägib raamat ka kogu Gulagist laiemalt, selle algusest lõpuni, ning teisalt jutustab ühe konkreetse inimese, soomlasest sunnitöölise Eino Prykä elusaatusest, kes hukkus samas veskis, mis jahvatas ka eestlasi.

 Soome keelest tõlkinud Andres Adamson.

 Arvustus Eesti Päevalehe raamatublogist:

http://epl.delfi.ee/news/martinson/raamatublogi-meenuta-vorkutad-sest-kui-surnud-vaikivad-algab-koik-otsast-peale?id=75940483

 

Kirjastus Argo | Rävala pst 8 - C114, Tallinn 10143 | 688 8680 | argokirjastus at argokirjastus dot ee | Sisukaart

Webgate