Otsi      Print      Sisukaart

 

Hea põhjus end halvasti tunda: pilk evolutsioonilise psühhiaatria eesliinile

Hea põhjus end halvasti tunda: pilk evolutsioonilise psühhiaatria eesliinile

Autor: Randolph M. Nesse
Ilmumisaeg: mai 2020

Selle asemel et küsida, miks mõned inimesed kannatavad vaimsete häirete all, küsib autor, miks looduslik valik on jätnud inimvaimu nõnda kaitsetuks. Ärevus, depressioon, sõltuvus, anoreksia, skisofreenia, bipolaarne häire oleksid kõik võinud loodusliku valiku käigus kaduda. Aga ei kadunud. Miks ometi? Sest need on ... kasulikud - paraku mitte tervisele ja õnnetundele, vaid geenidele ja nende edasiandmisele.

  30 aasta pikkuse kogemuse ja evolutsioonibioloogia toel väidab autor, et negatiivsed emotsioonid on inimesele teatud olukorras kasulikud, kuid võivad anda valehäireid või väljuda kontrolli alt. Paanikahood kujutavad endast valehäiret „võitle või põgene" süsteemis. Range dieet käivitab näljahäda eest kaitsvad mehhanismid, mis kipuvad alustama positiivse tagasiside ahelat ja tagajärjeks on toitumishäired. Sõltuvus tekib hetkel, mil õppimise mehhanismid kohtuvad selliste sõltuvusainete ja nende manustamise meetoditega, mida meie esivanemad ei osanud isegi ette kujutada. Ja kõige olulisem küsimus, mida esitada depressioonis patsiendile, kõlab nii: „Kas teil on mõni väga tähtis asi, mida te küll püüate teha, kuid ebaõnnestunult, aga samas ei suuda sellest ka loobuda?"

   „Inimesed tulevad ravile, sest nad kannatavad. Olgu valu füüsiline või vaimne, selle põhjuse leidmine ja kaotamine on parim lahendus. Mõnikord tuleb meeleolulangusesse suhtuda kui normaalsesse ja kasulikku, mis aitab kohandada inimese motivatsiooni ja elusuuniseid. Sellegipoolest ei ole sageli võimalik olukorda muuta. Sõbra kaotus, pidev ahistamine, suutmatus leida tööd, igaõhtune püüd aidata lapsel uimastitest loobuda, puuduv leevendus kroonilisele valule - need on küll head põhjused, kuid nendest tingitud halvad tunded on kahjulikud isegi siis, kui need on normaalsed.

  Teistes oludes võib meeleolulangus olla normaalne ja kasulik inimese geenide jaoks, kuid kahjulik inimesele endale. Mõnikord on see normaalne, kuid kasutu tänu suitsuanduri põhimõttele. Mõnikord on see normaalne, kuid kasutu, sest praegune sotsiaalne elukeskkond on äärmiselt erinev sellest, kus inimene arenes. Ja mõnikord põhjustab meeleolulangust kõrvalekalle meeleolu reguleerimise mehhanismis.

  Kõigi nende võimaluste arvesse võtmine lubab arstidel ja patsientidel läheneda meeleolulangusele meditsiiniliselt samamoodi nagu nad läheneksid füüsilisele valule. Püüdke leida põhjus ja see parandada, aga alati tehke, mida suudate, et kannatusi leevendada."

  Randolph M. Nesse on Ameerika psühhiaater ja teadlane, evolutsioonilise meditsiini rajaja. Ta on Arizona osariigi professor ja sealse evolutsioonilise meditsiini keskuse asutaja. Enne seda töötas ta psühhiaatriaprofessorina Michigani ülikoolis ning asutas ühe esimestest ärevushäirete kliinikutest maailmas.

  Inglise keelest tõlkinud Triin Olvet.

Kirjastus Argo | Rävala pst 8 - C114, Tallinn 10143 | 688 8680 | argokirjastus at argokirjastus dot ee | Sisukaart

Webgate